Paukštynas | Kovo 19-ąją švenčiama Paukštienos diena

Naujienos

Grįžti atgal
2024-03-19

Kovo 19-ąją švenčiama Paukštienos diena

Paukštiena – mėsa, kurios žmonės suvartoja daugiausiai pasaulyje. Natūralu, kad toks visai žmonijai svarbus produktas nusipelnė įvertinimo ir kalendoriuje. Tad amerikiečiai kovo 19 dieną paskelbė nacionaline paukštienos diena. Kartu su jais šią dieną švenčia ir šia proga įvairius vištienos bei kitokios paukštienos patiekalus ragauja ir kitų valstybių, įskaitant Lietuvą, gyventojai.

Tūkstantmečius siekianti istorija

Genetiniai tyrimai rodo, kad pirmuosius paukščius žmonės prisijaukino prieš maždaug 10 tūkstančių metų Pietryčių Azijoje. Ten ir šiandien galima sutikti bankivinių vištų – stebėtinai į šiuolaikines vištas panašių laukinių paukščių. Po poros tūkstantmečių prijaukintos vištos pasiekė dabartinės Kinijos teritoriją, o vėliau išplito po visą pasaulį.

Dar prieš šimtmetį vištiena tebuvo šalutinis produktas – paukščiai beveik išskirtinai buvo auginami dėl kiaušinių. Maistui buvo naudojami tik gaidžiukai arba vištos, kurios nugyveno savo produktyvų kiaušinių dėjimo amžių. Tik po Antrojo pasaulinio karo situacija pradėjo keistis – JAV atsirado pirmosios broilerių fermos, kurios vėliau išplito po visą pasaulį.

Lietuvoje suvartojimo rodikliai –  didesni už pasaulinį vidurkį

Iki mėsinių vištų auginimo pramonės atsiradimo žmonės suvalgydavo daugiausiai kiaulienos ir jautienos. Šiandien situacija pasikeitusi – JTO priklausanti Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) informuoja, kad būtent paukštienos žmonės suvartoja daugiausiai iš visų mėsos rūšių. Vištiena – neabejotinai dominuojanti paukštienos rūšis.

Bahamose šis rodiklis siekia net 70 kg žmogui per metus. Jungtinėse valstijose suvartojama beveik 58 kg vištienos žmogui, tačiau dėl didelės populiacijos tai yra daugiausiai paukštienos suvartojanti valstybė pasaulyje.

Lietuvoje vištienos suvartojimo rodikliai yra gerokai didesni už pasaulinį vidurkį, bet nuo lyderių dar atsiliekame. Naujausiais FAO duomenimis, iš viso per metus vienas lietuvis 2021 m. vidutiniškai suvalgė beveik 25 kg vištienos. Pasaulinis vištienos suvartojimo vienam žmogui vidurkis – 17 kg žmogui per metus.

Populiariausi vištienos produktai Lietuvoje

Didžiausias vištienos gamintojas Lietuvoje – Vilniaus paukštynas. Jis per metus pagamina net 90 tūkst. tonų mėsos per metus. Paukštyno asortimentas siekia beveik 300 skirtingų produktų: nuo šviežios vištienos iki jau vartoti paruoštų gaminių. Pastaruoju metu smarkiai populiarėja ir gaminti paruošta, marinuota vištiena.

„Siūlome jau gaminti paruoštos vištienos pusgaminius ir kasdieniam, ir labiau proginiam vartojimui. Pirmieji būna labiau tradicinio, daugeliui iš vaikystės prisimenamo skonio – su kmynais, česnakais. Antrieji, Vilniaus paukštyno „Premium“ linijos gaminiai, leidžia pasimėgauti naujais, neįprastais skoniais, atrasti netradicinius mėsos ir rūgštumo, saldumo, aštrumo derinius“, – sako Raimondas Čironis, Vilniaus paukštyno naujų produktų kūrimo technologas.

Šiandien vieni populiariausių Vilniaus paukštyno gaminių yra vištienos petukai aštriame mėlynių marinate bei šlaunelių mėsa su goji uogomis. Lietuviai pamėgo ir kepti paruoštus graikiško skonio šlaunelių mėsos bei sakartveliškus maltos vištienos iešmelius.

Šiuos skonius, anot jo, Vilniaus paukštyno specialistai kruopščiai atsirenka po ilgo ragavimų ir pokalbių su įvairiuose padaliniuose dirbančiais kolegomis Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje ciklo.

„Įdomu tai, kad lietuviškam skoniui idealiai tinkamas receptas latviams gali pasirodyti per sūrus, o estams – ne tik per sūrus, bet ir per mažai saldus. Net ir tokiose artimose valstybėse juntami aiškūs nacionaliniai skonių skirtumai“, – sako maisto technologas.

Populiari ir namuose, ir restoranuose

Karolis Jurkonis, Vilniaus senamiestyje esančio restorano „Ryžių jūra“ šefas ir direktorius, nedvejodamas sako, kad vištiena yra viena iš pagrindinių mitybos grandžių tiek mūsų, tiek rytietiškoje virtuvėje. Pagal rytietiškus receptus paruošta vištiena K. Jurkonis dažnai vaišina ir savo svečius, mat įžvelgia daug jos privalumų.

„Vištiena ir restoranui, ir svečiams patraukli tuo, kad ji pasižymi gera kaina ir stabiliai aukšta kokybe. Ji puikiai tinkama gaminant tiek dienos pietų, tiek pagrindinius patiekalus“, – sako šefas.

Virtuvės ekspertas teigia, kad mūsų šalies gyventojai mėgsta gryną mėsą, be kaulų – krūtinėlę, iškaulintas šlauneles. Azijiečiai yra atviresni išradingesniam kitų vištienos dalių naudojimui. Todėl lietuviškam skoniui pritaikyta virtuvė šiek tiek skiriasi nuo autentiškos, kurią rastumėte nuvykę į jos kilmės šalis.

„Štai kad ir vištų pėdutės: Azijoje jos yra tikras delikatesas, brangesnis už krūtinėlės mėsą. Pas mus tai – subproduktas. Arba vištų uodegėlės – išskirtinio skonio vištienos dalis, kurios Lietuvoje gausite paragauti nebent įsigydami vištieną ketvirčiais. O Japonijoje tai be galo populiarus gatvės maisto, yakitori iešmelių, variantas. Apskritai tų vištienos iešmelių įvairovė milžiniška – nuo odelių iki širdelių“, – pasakoja Azijos virtuvės ekspertas.

Šefas išskyrė du paukštienos dienai švęsti tinkamus vištienos paruošimo būdus, kurių vieną jis labiausiai vertina darbe, o kitą mėgsta namie.

„Restorane itin populiari gochuyang vištiena – kumpelių mėsa, marinuota su imbieru, soja, česnaku. Tokia mėsa apkepama gruzdintuvėje ir glazūruojama fermentuotų pipirų pasta gochuyang, kuri ir suteikia patiekalui pavadinimą. Tradiciškai ji patiekiama ant banano lapo, su imbiero ir slyvų padažu bei marinuotu melionu.

Namie labiau mėgstu kepti visą viščiuką, kuris bent per naktį, o geriausiai – visą parą mirkytas sūryme – vandenyje, kurio litre ištirpinta 50 g druskos ir 50 g cukraus. Tada mėsa būna sultinga ir skani bei labai tolygiai kepa. Ją mėgstu gardinti kalendros, pankolio, garstyčių sėklomis, pipiru, cinamono lazdele ir čili pipiro dribsniais“, – patirtimi dalijasi kulinarijos žinovas.

uždaryti

uždaryti
uždaryti
Informacija apie projekto teikėją
Informacija apie projektą

Aprašykite PROJEKTĄ ir jo aktualumą savo bendruomenei, regionui, kodėl norite įgyvendinti šį projektą, kaip šis projektas atitinka AB Vilniaus paukštyno rėmimo kryptis.

Priedai

Išrašo iš VĮ „Registrų centro“ Juridinių asmenų registro kopija (duomenys turi būti aktualūs prašymo pateikimo dienai)

Pridėkite failą

Prašymo teikėjo įstatai, nuostatai ir kiti susiję dokumentai

Pridėkite failą

Pateikite galimo projekto vizualizacijas – foto, maketus ir pan. (iki 5 vnt.)

Pridėkite failą
Palaukite, vyksta registracija ...
uždaryti

Jubiliejinio žaidimo „Pirk-laimėk“ taisyklės

  1. Žaidimo organizatorius, koordinatorius, prizų koordinatorius ir duomenų tvarkytojas
    1.1. Žaidimo organizatorius yra AB „Vilniaus paukštynas“ (toliau tekste – Organizatorius), įmonės kodas 186107463, adresas Gamyklos g. 27, Rudaminos k., LT-13249 Vilniaus r.
    1.2. Reklaminio žaidimo ir prizų koordinatorius Lietuvoje yra MB „Lokalus“ (toliau tekste – koordinatorius), įmonės kodas 304101366, adresas Saltoniškių g. 9, PC ,,Panorama“, Vilnius, LT-08105, Lietuva
    1.3. Žaidimo duomenų tvarkytojas yra AB „Vilniaus paukštynas“ (toliau tekste – Duomenų tvarkytojas), įmonės kodas 186107463, adresas Gamyklos g. 27, Rudaminos k., LT-13249 Vilniaus r.
  2. Registracijos terminai
    2.1. Registruotis žaidime galima nuo 2024 m. rugsėjo 23 d. iki 2024 m. spalio 31 d.
  3. Prizai
    3.1. Prizų fondą sudaro 35 (trisdešimt penki) prizai:
    3.2. 5 (penki) skrydžiai balionu dviem;
    3.3. 30 (trisdešimt) karšto oro gruzdintuvių „Zyle ZY031AF“.
  4. Registracija
    4.1. Registruotis žaidime galima perkant bent 2 (du) bet kuriuos „Vilniaus paukštynas“ prekės ženklo produktus prekybos tinklo parduotuvėse, esančiose Lietuvos teritorijoje bei el. parduotuvėse prekiaujančiose žaidime dalyvaujančiais produktais nuo 2024 m. rugsėjo 23 d. iki 2024 m. spalio 31 d. Žaidime dalyvauja pirkimo kvitai ar sąskaitos faktūros (toliau tekste – pirkimo dokumentai), išduoti žaidimo registracijos laikotarpiu.
    4.2. Žaidime nedalyvauja pirkimo dokumentai išduoti juridiniams asmenims.
    4.3. Įsigijęs žaidimo produktus, dalyvis gali nemokamai registruotis žaidimui, sukdamas laimės ratą skirtame tinklapyje www.paukstynas.lt Registruodamasis dalyvis turi nurodyti savo vardą, pavardę, telefono numerį, pirkimo dokumento numerį ir įkelti pirkimo dokumento nuotrauką, kurioje aiškiai matomas žaidime dalyvaujantis produktas, pirkimo data ir unikalus pirkimo dokumento numeris.
    4.4. Dalyvis turi saugoti pirkimo dokumentą iki 2024 m. lapkričio 15 d., nes laimėjimo atveju pirkimo dokumentas yra dalyvavimo žaidime įrodymas ir turi būti pateiktas atsiimant prizus.
    4.5. Vienas dalyvis gali dalyvauti žaidime neribotą kiekį kartų, kiekvieną kartą įsigydamas 2 (du) žaidimo produktus vienu pirkimu.
    4.6. Žaidimo Koordinatorius pasilieka teisę neišduoti prizo laimėtojui, jei dalyvis:
      4.6.1. užregistravo vieną unikalų pirkimo dokumentą kelis kartus;
      4.6.2. užregistravo tą patį pirkimo dokumentą, pakeisdamas simbolius į panašius, pirkimo dokumente pridėdamas papildomus simbolius ar skaičius arba pakeisdamas skaičių ir simbolių kombinaciją;
      4.6.3. užregistravo kitus pirkimo dokumente aptiktus skaičius, kurie nėra pirkimo dokumento numeris.
    4.7. Žaidimo Koordinatorius nėra atsakingas už:
      4.7.1. galimą dalyvių nuostolį, patirtą perkant žaidimo produktą ar atsiimant prizą;
      4.7.2. pasekmes, kurios kyla dėl melagingų duomenų pateikimo ar kitų netikslumų, kylančių dėl dalyvio kaltės;
      4.7.3. nebaigtas registracijas, kurias pabaigti sutrukdė techniniai įrangos gedimai registracijos vietoje ar interneto sutrikimai.
    4.8. Dalyvaudamas žaidime, dalyvis sutinka, kad jo duomenis tvarkytų MB „Lokalus“ savo duomenų bazėje komunikacijos su laimėtojais tikslais, prizų išdalinimo tikslais ir AB „Vilniaus paukštynas“, duomenų bazėje registracijų išsaugojimo, laimėtojų ištraukimo, jų paskelbimo tikslais.
  5. Laimėtojo nustatymas
    5.1. Prizo laimėtojas bus nustatomas momentiniame žaidime, sukant laimės ratą, kuris iš karto parodys ar laimėjote prizą ar ne.
  6. Prizų atsiėmimas
    6.1. MB „Lokalus“ susisieks su laimėtojais asmeniškai susitarti dėl prizų atsiėmimo.6.2. Prizui gauti, laimėtojai privalo pateikti duomenis ir pasirašyti prizo perdavimo el. formą per „Dokobit“ sistemą iki 2024 m. lapkričio 15 d. Prizai išsiunčiami per 10 darbo dienų nuo pasirašytos prizo el. perdavimo formos gavimo.
    6.3. Prizas neišmokamas pinigine suma, nekeičiamas į kitą prizą, produktus ar paslaugas.
    6.4. Jei prizas bus neatsiimtas laimėtojo iki 2024 m. lapkričio 15 d., jis taps AB „Vilniaus paukštynas“ nuosavybe.
  7. Baigiamosios nuostatos
    7.1. AB „Vilniaus paukštynas“ ir MB „Lokalus“ darbuotojai negali dalyvauti žaidime.
    7.2. Organizatoriaus, Koordinatoriaus ir dalyvių teisės bei pareigos yra apibūdintos tik šiomis taisyklėmis.
    7.3. Reklaminėje medžiagoje pateikiama šio žaidimo informacija yra tik informacinio pobūdžio.
    7.4. Dalyvavimas šiame žaidime reiškia, kad dalyvis sutinka su šiose taisyklėse nurodytomis nuostatomis.
    7.5. Visi žaidimo Organizatoriaus priimti su žaidimu susiję sprendimai žaidimo metu yra galutiniai ir privalomi visiems dalyviams.
    7.6. AB „Vilniaus paukštynas“ turi teisę iš dalies pakeisti žaidimo taisykles bet kuriuo metu be išankstinio perspėjimo, kad paskelbus pakeitimus žaidimo puslapyje www.paukstynas.lt būtų užtikrintas saugumas ir skaidrumas.
    7.7. Dalyviai turi teisę iki 2024 m. lapkričio 22 d. pateikti skundus dėl žaidimo eigos. Visi skundai turi būti skirti žaidimo koordinatoriui MB „Lokalus“, adresu Saltoniškių g. 9, PC „Panorama“, 3 aukštas, Vilnius, 08105, Lietuva arba el. paštu vilnius@lokalus.eu. Atsakymai į skundus turi būti pateikti per 15 darbo dienų nuo skundų gavimo datos.
    7.8. Visų dalyvių asmeniniai duomenys bus naudojami tik žaidimo vykdymo, o ne rinkodaros tikslais. Nuo prizų atidavimo termino pabaigos, t. y. 2024 m. lapkričio 15 d., asmeniniai duomenys bus sunaikinti ne vėliau nei per 30 dienų.
  8. Papildoma informacija
    8.1. Norėdami gauti daugiau informacijos apie žaidimą:
      8.1.1. apsilankykite tinklapyje https://www.paukstynas.lt/lt;
      8.1.2. susisiekite el. paštu vilnius@lokalus.eu;
      8.1.3. skambinkite telefono numeriu +370 623 53455.
uždaryti

Svetainėje naudojami slapukai. Naršydami toliau Jūs sutinkate su www.paukstynas.lt slapukų politika.

. Privatumo politika
SUTINKU